غیرفعال کردن سرویس‌ها در ویندوز ۷

بهینه سازی سرعت بوت ویندوز و سرعت کلی ویندوز بستگی به عوامل مختلفی دارد که شامل پاک کردن برنامه‌های غیرضروری، توئیک‌ کردن تنظیمات سیستم، حذف کردن برنامه‌های غیر ضروری که هنگام بوت ویندوز اجرا می‌شوند و همچنین غیرفعال کردن سرویس‌ها در ویندوز ۷ است.

همزمان با شروع ویندوز، تعداد زیادی سرویس هم اجرا می‌شوند. تعداد سرویس‌های غیر ضروری که هنگام شروع ویندوز اجرا می‌شوند بسیار زیاد است و همچنین منابع زیادی از سیستم را هم مصرف می‌کنند. برای غیرفعال کردن این سرویس‌ها یکی از بهترین کارها استفاده از نرم‌افزارهای بهینه ساز ویندوز می‌باشد. اما اگر شما کاربر حرفه‌ای ویندوز هستید می‌توانید خودتان مستقیماً این سرویس‌ها را غیر فعال کنید.

غیرفعال کردن سرویس‌ها در ویندوز ۷

حالا شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که سرویس‌های ویندوز چه چیزی هستند؟ سرویس‌ها نوعی برنامه‌ هستند که در پس زمینه ویندوز اجرا می‌شوند و کارهای اساسی سیستم عامل را انجام می‌دهند ولی دارای ظاهر و رابط کاربری نیستند و قابل دیدن نیستند. کارهایی که انجام می‌دهند مثل جمع‌آوری ارورهای ویندوز، گزارش ارورها و … است.

گاهی اوقات ممکن است که بخواهید یک سرویس یا شاید تعداد بیشتری را غیر فعال کنید تا با این کار هم سرعت بوت ویندوز را افزایش دهید و هم سرعت سیستم عامل افزایش یابد. برای مثال اگر شما از پرینتر استفاده نمی‌کنید می‌توانید سرویس Print Spooler را غیرفعال کنید.

هشدار: برخی از این سرویس‌ها برای اجرای درست سیستم عامل ضروری هستند و نباید غیرفعال شوند. بنابراین اگر با کارایی سرویس‌ها آشنایی ندارید، بهتر است از غیرفعال کردن آنها خودداری کنید. در غیر اینصورت سیستم شما ممکن دچار اختلالات جدی شود. همچنین بهتر است قبل از انجام این کار یک Restore Point ایجاد کنید تا در صورتیکه ویندوز با اختلالاتی مواجه شد، بتوانید ویندوز را به گذشته بازگردانی کنید.

غیرفعال کردن سرویس‌ها در ویندوز ۷

۱. در نوار جستجوی منوی استارت عبارت services.msc را تایپ کنید تا پنجره سرویسها باز شود.

غیرفعال کردن سرویس‌ها در ویندوز ۷

۲. هنگامی که پنجره سرویسها باز شد، به دنبال سرویسی بگردید که می‌خواهید آن را غیر فعال کنید.

۳. بر روی سرویس مورد نظر دوبار کلیک کنید تا پنجره Properties آن باز شود.

غیرفعال کردن سرویس‌ها در ویندوز ۷

۴. در زیر تب General، در مقابل Startup type سرویس مورد نظر را بروی Disabled قرار دهید تا غیر فعال شود و بر روی دکمه Apply کلیک کنید.

غیرفعال کردن سرویس‌ها در ویندوز ۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *