ساخت Restore Point در ویندوز ۱۰ و نحوه بازگردانی آن

تقریبا همیشه، قبل از هرگونه تغییری در فایلهای اصلی سیستم و یا قبل از پاک کردن یا نصب یک برنامه جدید که باعث تغییر در فایل‌های اصلی سیستم عامل شود یا قبل از ویرایش رجیستری یا هر کاری که احتمال به وجود آمدن خرابی در ویندوز را داشته باشد، ما از کاربران درخواست می‌کنیم که ابتدا یک نقطه بازگردانی یا Restore Point ایجاد کنند تا اگر احیاناً مشکلی پیش آمد، بتوانند تنها با چند کلیک همه تغییرات را به شکل اولیه برگردانند و اصلاحاً ویندوز را ری‌استور یا ریکاوری کنند.

قابلیت System Restore Point به شما این امکان را می‌دهد که ویندوز خود را بدون از دست دادن اطلاعات به زمان گذشته برگردانید. برای مثال، اگر امروز ویندوز شما اشکالی پیدا کرده است، شما می‌توانید در کمتر از ۱۰ دقیقه ویندوز خود را به تاریخی قبل‌تر (به زمانی که ویندوز مشکلی نداشته است) بازگردانی کنید.

ساخت Restore Point در سیستم عاملهای ویندوز همیشه بسیار آسان بوده است و در ویندوز ۱۰ هم همینطور است. اگر این قابلیت در ویندوز فعال باشد، معمولا به صورت اتوماتیک هنگام نصب برنامه‌های جدید یک Restore point توسط ویندوز ساخته می‌شود تا اگر آن برنامه باعث بوجود آمدن اشکالی در ویندوز شد، به راحتی بتوانید ویندوز را به زمان قبل از نصب آن برنامه، بازگردانی کنید. ولی به هر حال گاهی اوقات ویندوز به صورت اتوماتیک نقطه بازگردانی جدید نمی‌سازد و یا در مواقعی که می‌خواهید دست به تغییرات حساس در ویندوز بزنید، شما باید خودتان به صورت دستی Restore Point بسازید.

در آموزشهای زیر با دو روش بسیار ساده برای ساخت Restore Point در ویندوز ۱۰ آشنا خواهید شد و در آخر هم با شیوه ریکاور کردن ویندوز با استفاده از Restore Point آشنا خواهید شد.

بخش اول: ساخت نقطه بازگردانی در ویندوز ۱۰

بخش دوم: ساخت نقطه بازگردانی در ویندوز ۱۰ با استفاده از نرم‌افزار جانبی

بخش سوم: بازگردانی ویندوز به گذشته با استفاده از Restore Point

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

۱. در فیلد جستجوی تسکبار یا منوی استارت عبارت Create a restore point را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید تا پنجره System Properties باز شود.

همچنین می‌توانید عبارت Sysdm.cpl را نیز تایپ کنید تا پنجره System Properties باز شود.

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

۲. هنگامی که پنجره System Properties باز شد، در زیر تب System Protection، باید دکمه Create را مشاهده کنید.

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

اگر دکمه Create به رنگ خاکستری و غیرفعال است، درایوی که ویندوز ۱۰ در آن نصب شده است را انتخاب کنید، بر روی Configure کلیک کنید، و در پنجره باز شده گزینه Turn on system protection را انتخاب کنید و قبل از کلیک بر روی دکمه Apply، با کشیدن اسلایدر به سمت چپ یا راست حداقل ۲ درصد از ظرفیت درایو را به قابلیت System Restore اختصاص دهید.

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

۳. حالا در زیر تب System Protection، بر روی دکمه Create کلیک کنید، برای Restore Point ایجاد شده یک نام یا توضیح تایپ کنید و سپس دوباره بر روی دکمه Create کلیک کنید تا یک Restore Point جدید در ویندوز ۱۰ ساخته شود.

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

هنگامی که Restore Point جدید با موفقیت ساخته شود، پیغام The Restore point was created successfully را مشاهده خواهید کرد. حالا می‌توانید پنجره System Properties را ببندید.

ساخت Restore Point از طریق Control Panel

بخش دوم

ساخت Restore Point با استفاده از نرم‌افزارهای جانبی

نرم‌افزارهای جانبی بسیار زیادی برای ساخت Restore Point در ویندوز ۱۰ وجود دارند. یکی از محبوبترین آنها که رایگان هم هست نرم‌‌افزار Restore Point Creator می‌باشد. این ابزار نه تنها به شما اجازه ساخت Restore Point را می‌دهد، بلکه شما با استفاده از آن حتی می‌توانید نقاط بازگشت را به صورت جداگانه نیز پاک کنید تا با این کار ظرفیت خالی درایو‌های شما نیز افزایش پیدا کند.

البته ویندوز ۱۰ هم به شما اجازه پاک کردن نقاط بازگردانی را می‌دهد، ولی نکته اینجاست که به شما فقط اجازه پاک کردن همه نقاط را به صورت یکجا می‌دهد. یعنی شما بدون استفاده از نرم‌افزارهای جانبی، امکان پاک کردن نقاط بازگشت به صورت تکی را ندارید.

ساخت Restore Point با استفاده از نرم‌افزارهای جانبی

با استفاده از ابزار Restore Point Creator می‌توانید حجم هر نقطه بازگشت را به صورت جداگانه مشاهده کنید. همچنین یکی دیگر از قابلیت‌های خوب این ابزار این است که به شما اجازه ساخت نقاط بازگشت به صورت زمان‌بندی شده در آینده را نیز می‌دهد.

شما می‌توانید در تنظیمات این برنامه تعیین کنید که مثلا در چه موقعی از هفته، روز، یا ماه نقاط بازگشت به صورت اتوماتیک ساخته شوند. همچنین گزینه‌ای برای پاک کردن اتوماتیک نقاط بازگشت بعد از یک مدت زمان مشخص نیز وجود دارد.

محبوب بودن این ابزار دلایل بیشتری هم دارد. برای مثال شما می‌توانید به منوی راست کلیک My computer نیز این ابزار را اضافه کنید یا گزینه‌ای برای ساخت اتوماتیک نقاط بازگشت هنگام ورود کاربران به ویندوز را فعال کنید. همچنین یک ورژن پرتابل از این ابزار نیز موجود است.

بخش سوم

بازگرداندن ویندوز ۱۰ به گذشته با استفاده از Restore Point

در ادامه خواهیم دید که چگونه می‌توان ویندوز ۱۰ را با استفاده از نقاط بازگشتی که قبلا ساخته‌ایم، به زمان گذشته بازگردانیم.

۱. عبارت Create a restore point را در فیلد جستجوی تسکبار یا منوی استارت تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید تا پنجره System Properties باز شود.

همچنین می‌توانید عبارت Sysdm.cpl را نیز تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید تا پنجره System Properties باز شود.

۲. در زیر تب System protection، بر روی دکمه System Restore کلیک کنید تا پنجره آن باز شود.

بازگرداندن ویندوز ۱۰ به گذشته با استفاده از Restore Point

۳. بر روی دکمه Next کلیک کنید تا همه نقاط بازگشتی را که قبلاً ساخته اید را مشاهده کنید. یکی از نقطه‌های بازگشت را انتخاب کنید و بر روی دکمه Next کلیک کنید.

بازگرداندن ویندوز ۱۰ به گذشته با استفاده از Restore Point

بازگرداندن ویندوز ۱۰ به گذشته با استفاده از Restore Point

نکته: اگر می‌خواهید بدانید که کدام برنامه‌ها پاک خواهند شد، یک نقطه بازگشت را انتخاب کنید و  بر روی دکمه Scan for affected programs کلیک کنید. همانطور که احتمالا می‌دانید قابلیت Restore Point، فقط برنامه‌هایی را پاک خواهد کرد که بعد از تاریخ ساخته شدن آن نقطه بازگشت نصب شده باشند.

داکیومنت‌ها، تصاویر، آهنگ‌ها و دیگر فایلهای شخصی شما پاک نخواهند شد.

۴. در آخر، بر روی دکمه Finish کلیک کنید. هنگامی که پنجره تایید نمایش داده شد بر روی دکمه Yes کلیک کنید تا کامپیوتر شما ریبوت شده و ویندوز به نقطه بازگشتی که در گذشته ساخته‌اید برگردانده شود.

بازگرداندن ویندوز ۱۰ به گذشته با استفاده از Restore Point

شاید این مقاله را هم دوست داشته باشید: تغییر فضای اختصاص داده شده به Restore Points در ویندوز ۱۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 10 =