رفع مشکل عدم تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ کار بسیار آسانی است. برای اینکار کافیست بر روی یک ناحیه خالی در دسکتاپ راست کلیک کنید، و گزینه Display Settings را انتخاب کنید و سپس گزینه Screen Resolution را انتخاب و تغییر دهید.

همچنین می‌توانید با باز کردن کنترل پنل درایور کارت گرافیک خود نیز رزولوشن صفحه نمایش خود را تغییر دهید.

گاهی اوقات برخی کاربران ممکن است با این مشکل مواجه شوند که قادر به تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰ نباشند. برخی کاربران گزارش می‌دهند که مانند تصویر زیر گزینه رزولوشن قفل کرده و به رنگ خاکستری در‌ آمده است، برخی دیگر هم گزارش می‌دهند که این قسمت همه رزولوشن‌های موجود را نمایش نمی‌دهد.

رفع مشکل عدم تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

اگر شما هم قادر به تغییر رزولوشن صفحه نمایش خود در ویندوز ۱۰ نیستید، لطفاً از یکی از روش‌های ارائه در ادامه این مطلب استفاده کنید تا این مشکل برطرف شود.

نکته: قبل از انجام مراحل زیر پیشنهاد می‌شود حتماً یکبار کامپیوتر خود را ریبوت کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

توجه: اگر وقت کافی برای تست کردن همه این مراحل را ندارید، یک‌ ضرب به سراغ روش چهارم بروید.

راه حل ۱ از ۵

بررسی کنید که آیا اصلاً درایور گرافیک نصب شده است یا خیر

برخی اوقات علت اینکه نمی‌توان رزولوشن صفحه نمایش را تغییر داد این است که درایور کارت گرافیک اصلاً نصب نشده است. برای بررسی اینکه آیا درایور کارت گرافیک نصب شده است یا نه به این شکل عمل کنید:

۱. بر روی آیکون منوی استارت راست کلیک کنید و گزینه Device Manager را انتخاب کنید.

۲. دسته Display یا Display Adapters را باز کنید. اگر درایور کارت گرافیک شما نصب شده باشد، می‌توانید نام و مدل آن را در اینجا مشاهده کنید در غیر اینصورت نام درایور ابتدایی و ساده خود مایکروسافت را در این قسمت مشاهده خواهید کرد.

رفع مشکل عدم تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

راه حل ۲ از ۵

ری‌استارت کردن درایور کارت گرافیک

گاهی اوقات ری‌استارت کردن درایور کارت گرافیک ممکن است این مشکل را برطرف کند. بنابراین این روش را هم بد نیست یکبار امتحان کنید. برای ری‌استارت کردن درایور کارت گرافیک کافیست کلیدهای Windows+Ctrl+Shift+B را همزمان فشار دهید. هنگام ری‌استارت کردن، ممکن است کامپیوتر شما یک صدای بیپ تولید کند و همچنین صفحه نمایش چندین بار دچار پرش شود یا سیاه و سفید شود.

بعد از ری‌استارت کردن بررسی کنید که آیا می‌توانید رزولوشن را تغییر دهید یا نه.

راه حل ۳ از ۵

آپدیت کردن درایور کارت گرافیک

تنظیمات پیش‌فرض ویندوز ۱۰ به این شکل است که هر وقت نسخه جدید از درایور‌های سخت‌افزار کامپیوتر در دسترس باشد، ویندوز ۱۰ به شکل اتوماتیک نسخه جدید را دانلود و نصب می‌کند. اما اگر شما آپدیت اتوماتیک ویندوز را غیرفعال کرده باشید باید به صورت دستی درایور کارت گرافیک را آپدیت کنید، و باید بررسی کنید که آیا درایور جدید برای کارت گرافیک موجود است یا نه. برای این کار به این شکل عمل می‌کنیم:

۱. Device Manager را باز کنید و وارد دسته Display Adapters شوید.

۲. بر روی نام کارت گرافیک خود راست کلیک کنید و گزینه Update driver را انتخاب کنید.

رفع مشکل عدم تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

۳. در پنجره ویزارد باز شده، بر روی گزینه Search automatically for updated driver software کلیک کنید تا ویندوز به صورت اتوماتیک از طریق اینترنت بررسی کند که آیا درایور جدیدی موجود است یا نه. اگر موجود باشد، ویندوز ۱۰ به صورت اتوماتیک آن را دانلود و نصب می‌کند.

رفع مشکل عدم تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

رفع مشکل عدم تغییر رزولوشن صفحه نمایش در ویندوز ۱۰

راه حل ۴ از ۵

نصب دوباره درایور کارت گرافیک

اگر شما قادر به تغییر رزولوشن صفحه نمایش خود نیستید، به احتمال زیاد درایور کارت گرافیک نصب نشده است یا مشکل پیدا کرده است. معمولاً با نصب دوباره درایور کارت گرافیک این مشکل باید برطرف شود.

برای اینکار می‌توانید به آموزش نصب دوباره درایور کارت گرافیک در ویندوز ۱۰ مراجعه کنید.

بعد از نصب دوباره درایور کارت گرافیک، یکبار کامپیوتر خود را ری‌استارت کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

راه حل ۵ از ۵

بازگرداندن ویندوز ۱۰ به زمان گذشته با استفاده از System Restore Points

اگر حتی با نصب دوباره درایور کارت گرافیک یا پاک کردن برنامه‌های مشکوک یا انجام هر تغییر و تکنیک دیگری باز هم نتوانستید مشکل رزولوشن را برطرف کنید، می‌توانید ویندوز ۱۰ خود را به تاریخی در گذشته بازگردانی کنید. برای این کار می‌توانید به آموزش بازگرداندن ویندوز ۱۰ به تاریخی در گذشته مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 3 =