بررسی جمع‌آوری اطلاعات خرابی ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت

می‌دانیم که مایکروسافت اطلاعات خرابی یا عیب‌یابی (diagnostics data) زیادی را از ویندوزهای ۱۰ جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات جمع‌آوری شده برای بهبود ویندوز ده استفاده می‌شوند، مانند بروز نگه‌داشتن ویندوز، رفع ایرادات امنیتی، رفع باگ‌ها، پایدار بودن و عملکرد روان، و بطور کلی برای پیشرفت و بهبود ویندوز کاربرد دارند.

اطلاعات خرابی ویندوز یا Windows diagnostics data چیست؟

اطلاعات خرابی چیزی نیست جز یک سری اطلاعات تخصصی درباره دستگاههای ویندوز ۱۰، نرم‌افزارهای نصب شده و نوع اجرا شدن و عملکرد آنها، تنظیمات سخت‌افزاری دستگاه، اپ‌های نصب‌شده و میزان مصرف حافظه آنها، اطلاعات درایورها و سخت‌افزارهای آنها و… بخشی از اطلاعات خرابی می‌باشند.

ذکر این نکته مهم است که diagnostics data با functional data کاملا متفاوت است. برای مثال اگر یک اپ موقعیت مکانی شما را برای دریافت وضعیت آب و هوا به سرورهای مایکروسافت می‌فرستد، به این اطلاعات فرستاده شده به سرور مایکروسافت functional data گفته می‌شود. از آنجایی که functional data با کنترل کردن اپ‌ها به راحتی قابل تغییر است، پس در این آموزش تنها درباره diagnostics data صحبت خواهیم کرد.

بیشتر کاربران از اینکه ویندوز ۱۰ شروع به جمع‌آوری اطلاعات diagnostics data کند و آنها را به سرورهای مایکروسافت بفرستد، ناراضی هستند.

بر خلاف آن چیزی که بیشتر کاربران ویندوز تصور می‌کنند، به نظر می‌رسد مایکروسافت از همه ویندوز‌های جهان در حال جمع‌آوری اطلاعات نیست. بر اساس گفته‌های مایکروسافت، این شرکت تنها به تعداد محدودی کامپیوتر برای انجام تغییرات و بهبود سیستم عامل نیاز دارد.

در ادامه خواهیم دید که چگونه می‌توان بررسی کرد که آیا مایکروسافت در حال جمع‌آوری diagnostics data از دستگاههای دارای ویندوز ۱۰ می‌باشد یا نه.

بررسی جمع‌آوری اطلاعات خرابی diagnostics data توسط مایکروسافت در ویندوز ۱۰

اپ لازم برای مشاهده اطلاعات خرابی در ویندوز ۱۰ ورژن‌های ۱۷۰۸۳ و بالاتر موجود است. بنابراین ابتدا مطمئن شوید ویندوز شما ۱۷۰۸۳ یا بالاتر می‌باشد.

۱. اپ Settings را باز کنید. وارد مسیر Privacy > Diagnostics & feedback شوید.

۲. در قسمت Diagnostics data، گزینه If data viewing is enabled, you can see your diagnostics data را فعال کنید. بر روی دکمه Diagnostics Data Viewer کلیک کنید تا صفحه مربوط به این اپ در اپ استور باز شود. بر روی دکمه Get کلیک کنید تا اپ نصب شود.

بررسی جمع‌آوری اطلاعات عیب‌یابی ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت

۳. حالا بر روی دکمه Diagnostics Data Viewer کلیک کنید تا اپ باز شود.

۴. اگر ویندوز ۱۰ در حال ارسال اطلاعات به مایکروسافت باشد، آیکون زیر را

در ستون سمت چپ مشاهده خواهید کرد. علاوه بر آن، آیکون زیر را هم

در کنار هر اتفاقی که به مایکروسافت ارسال شده است، مشاهده خواهید کرد.

بررسی جمع‌آوری اطلاعات عیب‌یابی ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت

با این روش به آسانی می‌توانید بفهمید که آیا ویندوز ۱۰ شما در حال ارسال اطلاعات خرابی (diagnostics data) به مایکروسافت می‌باشد یا نه.

بررسی جمع‌آوری اطلاعات عیب‌یابی ویندوز ۱۰ توسط مایکروسافت

همانطور که قبلا گفته شده، functional data و diagnostics data کاملا متفاوت هستند. در این آموزش به شما گفته شد که آیا مایکروسافت در حال ارسال diagnostics data (اطلاعات خرابی سیستم) به مایکروسافت میباشد یا نه. اگر می‌خواهید مانع ارسال functional data شوید، می‌توانید با اعمال تغییرات در قسمت حریم خصوصی با رفتن به مسیر Settings > Privacy این کار را انجام دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *